Rúnák


A rúnákat a skandinávok, sok helyen és módon alkalmazták, mind mágikus módon és mind írásos formában. Szolgálhatott egyszerű ajándékként, valamilyen tárgyba például fegyverbe vésve, hogy így védjék vagy erősítsék a harcost, aki a fegyvert forgatja. A rúnákat eredetileg Odin "hozta létre". A történet úgy szól, hogy a rúnákért cserébe kilenc napot kellett lógnia azYggdrasil Világfa egyik ágán, a saját dárdájával a testében. Igen nagy ár volt, de Odin mindent megtett, hogy bölcsebb legyen.
A rúnák jelentése rejtély vagy titok. Az idők során több új rúna is létrejött, de én csak az idősebb Futhark-ot fogom bemutatni. Az elnevezés az első hat rúna kezdőbetűjéből áll: F(Fehu) U (Uruz) TH (Thurisaz) A (Ansuz) R (Raido) (Kenaz).
Igyekszem összegyűjteni  a lehető legtöbb információt mindegyik rúnáról, de ez nem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik. Sok forrás szól róluk, felhasználásukról, jelentésükről, de ezek közül nagyon sok nem is hasonlít egymásra. Kutatásaim során ráakadtam olyan rúnákra, mint például a Thurisaz, amely egy forrás szerint a gonoszt jelenti, a másik szerint pedig a védelmet. Mindkét értelmezés helytálló, viszont nem mindegy, hogy a kezdők melyik jelentéssel találkoznak elsőre, és hogy ez mennyire lesz hatással rájuk.
A legtöbb rúnánál természetesen megegyeznek a jelentések. A lehető legrészletesebben fogom leírni, de egy dolgot jobb, ha megjegyzel mielőtt nekiesnél a rúnák tanulmányozásának: rajtad is múlik, hogy hogyan értelmezed őket!

Megjegyzések

Az idősebb Futharkot sokan tekintik 25 rúnásnak, 24 helyett, aminek az az oka, hogy a 20. században hozzá lett még csatolva egy 0./25. rúna. Név szerint az Üres Rúna/Odin Rúnája, vagy más néven Wyrd. Ezt a rúnát kevesen használják, mivel nem tartozik bele a hagyományos Futharkba, így mindenki eldöntheti saját maga, mennyire illik bele a készletébe.
Akik már kerestek az interneten rúnákról szóló leírást, észrevehették, hogy a 23. és  24. rúna(Dagaz és Othila) olykor fel van cserélve. Mindkét alkalmazás helyes, így nem kell attól félni, hogy valaki hibát követ el. Honlapomon Edred Thorsson leírása alapján számoztam a rúnákat, (kiegészítve Wyrddel) így tehát a 23. rúna Dagaz és a 24. Othila.

Rúnamágia

A rúnák olyan szimbólumok, amelyek - felrajzolva, lefestve, kinyomtatva, bevésve vagy elképzelve - különleges energiákat keltenek. A rúnamágiát tehát meglepően könnyű alkalmazni, talán ezért is éli napjainkban reneszánszát.
Eleinte birsalmafa kérgére rótták, csontokra és fába vésték a rúnákat. A fegyvereket szintén rúnákkal ékesítették, hogy pontosak és hatékonyak legyenek. Kelyhekre, kupákra, serlegekre karcolták a mérgek távol tartása végett. A tárgyakra és az otthonok falára a javak megóvása érdekében festették vagy rótták őket.
Sok a zavaros elképzelés a rúnák ábráit illetően. Egyesek esküsznek rá, hogy maga a rúna is bír bizonyos rejtett erővel, de ők ugyanezt állítják a pentagrammáról és a többi mágikus jelképről is. E nézet hívei szerint elég odakanyarítani valahová egy rúnát, mert ezzel a gesztussal a varázslók máris elszabadíthatják a természetfeletti erőket.
Ám a helyzet más. A rúna nem mágikus eszköz, hanem a mágia eszköze. Lehetőségeinek határa a felhasználó képességeitől függ. Ha például a fejfájós szomszédom történetesen gyógyító rúnákat firkálgat szórakozottan egy papírszalvétára, majd megtörölgeti vele homlokát, nem fog elmúlni a fejfájása. Nem tud gyógyító energiákat továbbítani a testének. Az ok egyszerű: nem adott bele a rúnába egy szikrányi erőt sem.
A rúnákat át kell itatni erővel, hogy mágikus hatásuk megmutatkozhasson. Rúnákat rajzolgatni, karcolni vagy festeni - vizualizálással és a személyes erő beleadásával egyetemben.
runamagia A rúnák felhasználásának lehetőségeit tehát kizárólag saját képzelőerőnk határai szabják meg. Ha például egy barátom megkér, segítsek gyorsan kilábalni valamilyen betegségéből, rajzolok egy gyógyító rúnát, és leülök elé. Mialatt a rúnára összpontosítok, lelki szemeim elé képzelem a barátomat épen, egészségesen. Azután felébresztem magamban a személyes erőt, és elküldöm neki vizualizált rúna formájában. Ezáltal energetikailag összekapcsolódok a testével, felszabadítom az ő gyógyító erőit, enyhítem a betegségét, meggyógyítom.
Másik lehetőségem, hogy belekarcolom a rúnát egy kis darab cédrusfába, vizualizálom a barátomat egészséges állapotában, feltöltöm a rúnát a személyes erőmmel, majd átadom lábadozó barátomnak, és megkérem, hogy viselje.
A rúnák ereje az ételek felé is közvetíthető. Ekkor a sajátos energiák a táplálékkal jutnak be a testbe.
Hasonlóképpen készíthetünk rúnával megerősített gyógyfürdőt is az ismerőseinknek: jelölje ki az illetőt vizualizációval, vagy rajzolja le illóolajjal, esetleg karcolja az ábrákat egy gyertyára, amelyet bizonyos energiák felszabadítása érdekében éget. Vizualizálja a rúnát a gyógyító fürdő vizébe, mielőtt az ismerőse beleülne. A többi a számára küldött erő dolga.
A papírra rajzolt rúnákhoz különféle színek tartoznak, mindegyiknek más a jelentősége. (Erről bővebben a rúnák leírásainál, valamint a rúnikus összefüggések menüben olvashatsz.)
runamagia Minden rúnának megvan a maga ereje. Van, amelyik segíthet egy vita elrendezésében, vagy olyan is, amely (habár nem biztos hogy könnyen, de) segít megszüntetni egyes rossz szokásokat. Ha már tapasztaltabb vagy, akkor létrehozhatsz egy kötött rúnát is, hogy így pontosabban elérd a rúnamágia célját, azaz, hogy mire is használod.
A fenti menüsorban több különböző módszerről olvashatsz, bonyolultságuk szerinti sorrendben. (Egy rúna - kezdőknek, Kötött rúna - haladóknak, Rúnascript, Galdr & Seidhr, Stadhagaldr- csak hozzáértőknek!)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése